Čekajući ukidanje prelevmana, mlekari smanjuju proizvodnju

Bez autora
Apr 21 2016

Iako je prošle godine u srednjem Banatu zabeležen porast broja goveda za 13, a mlečnih krava za osam odsto, proizvođači mleka sa neizvesnošću očekuju ukidanje državnih prelevmana na uvoz mleka i mlečnih proizvoda iz Evropske unije. Kažu, kvalitetom mogu da budu konkurentni, ali ne i cenom. Na farmi Dušana Todorova iz Zrenjanina trenutno je 54 grla, od čega 20 muznih krava. Dnevno isporučuje oko 440 litara mleka, a mogao bi i više. Neizvesnost na tržištu koja se očekuje posle eventualnog ukidanja prelevmana na uvoz mleka i mlečnih proizvoda naterala ga je da smanjuje proizvodnju.

Čekajući ukidanje prelevmana, mlekari smanjuju proizvodnjuIako je prošle godine u srednjem Banatu zabeležen porast broja goveda za 13, a mlečnih krava za osam odsto, proizvođači mleka sa neizvesnošću očekuju ukidanje državnih prelevmana na uvoz mleka i mlečnih proizvoda iz Evropske unije. Kažu, kvalitetom mogu da budu konkurentni, ali ne i cenom.

Na farmi Dušana Todorova iz Zrenjanina trenutno je 54 grla, od čega 20 muznih krava. Dnevno isporučuje oko 440 litara mleka, a mogao bi i više. Neizvesnost na tržištu koja se očekuje posle eventualnog ukidanja prelevmana na uvoz mleka i mlečnih proizvoda naterala ga je da smanjuje proizvodnju.

"Sad planiramo samo da preživimo i čekam da vidim šta će se sa Evropskom unijom desiti. Ako bude da se uvoze iz Evropske unije sirevi, neki proizvodi koji su ko zna kakvog kvaliteta i po kojim cenama, bojim se da ne prođemo kao svinjari", kaže proizvođač mleka Dušan Todorov.

Farma Todorovih je u Mužljanskom ritu. Pašnjaci su svuda okolo, pa sin Nenad smatra da mlečno govedarstvo ovde ima šansu uz podršku države.

"Treba što više da iskoristimo prirodne resurse i ostale resurse. Postoji mogućnost da se farma proširi i u funkcionalnom delu i u proizvodnom delu", ističe proizvođač mleka Nenad Todorov.

U zrenjaninskom "Mlekoproduktu" kažu da, na primer, sir proizveden kod njih košta tri i po, a strane kompanije nam ga nude po jedan i po evro za kilogram. Ukidanje prelevmana izazvalo bi lančanu reakciju.

"Istog momenta 'Mlekoprodukt' će prestati sa otkupom na 60 odsto u 25 sela Srednjobanatskog okruga", kaže direktor "Mlekoprodukta" u Zrenjaninu Živanko Radovančev.

Predstavnici Skupštine Srbije u poslednjem sazivu navode da su pomogli stočarima koji su povlašćeni pri zakupu državne zemlje i da im se prilikom prečeg zakupa računa srednja republička cena.

"Ukoliko je zakupnina negde recimo 500 evra, on ima pravo da prihvati srednju cenu, koja je u ovom trenutku u Republici Srbiji negde oko 190 evra", ističe predsednik Odbora za poljoprivredu Skupštine Srbije Marjan Rističević.

Prelevmani na uvoz mleka i mlečnih proizvoda iz Evropske unije važe do kraja juna. Tako će srpsko tržište mleka postati zanimljivo Evropi, jer imaju zabranu trgovanja sa Rusijom.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik